A terápiás kutya képzésről

A terápiás kutyák képzése több részből áll. Először az alapvető engedelmes feladatokat tanulják meg, melyek a következők: behívás, ül, áll, fekszik, helyben maradás, séta pórázon, séta láb mellett póráz nélkül. Ezeket a feladatokat a kutyának nemcsak a gazdája, hanem idegen ember kérésére is teljesíteni kell, hiszen a munka során gyakran előfordul, hogy a kutya a páciens/kliens kérésére dolgozik.

Emellett a kutyák ügyességi feladatokat is tanulnak, mint például akadályugrás, kúszás, szlalomozás, labda visszahozás. Ezeknek az ismereteknek nagyon jó hasznát vesszük akkor, ha a kutya egy óvodában dolgozik, ahol a foglalkozásokon nagyon gyakori nagymozgásos feladat az akadálypálya teljesítése.

A terápiás kutyákat olyan speciális helyzetekre is fel kell készíteni, amikkel a terápiás munka során találkozhatnak. Megismerik például a kerekes széket, szoktatjuk őket a váratlan zajokhoz (eldől valami, valaki hirtelen sikít, vagy tapsolni kezd), gyakoroljuk az élelemmegtagadást.

A kutyák a felkészültségüket a terápiás kutya vizsgán bizonyítják, amelyeknek a részletei megtalálhatók a www.matesze.hu oldalon. Fontos tudnivaló, hogy a vizsgára nem lehet önállóan jelentkezni, csak egy terápiás kutyás szervezet égisze alatt. Magyarországon több ilyen alapítvány, illetve egyesület is működik, mi Lidivel a Kutyával az Emberért Alapítvány önkénteseiként dolgozunk.

A terápiás kutyának szigorú egészségügyi elvárásoknak is meg kell felelniük. Ezért a sikeres vizsgát követően, vagy már azt megelőzően érdemes elkezdeni megszerezni a szükséges védőoltásokat, illetve intézni az olyan laborvizsgálatokat, mint például a toroktampon-vizsgálat, amelyről negatív igazolást kell kapnunk az állatorvostól.

Ha már megvannak a szükséges egészségügyi igazolások is, a kutya és gazda páros elkezdhet gyakorlatra járni, szerencsés esetben egy olyan intézménybe, ahol már dolgozik terápiás kutya. Itt kezdetben megfigyelőként vesznek részt a munkában, majd pedig egyre aktívabban, végül pedig a vizsgabiztosság előtt gyakorlati vizsgát tesznek.

Ha ez a vizsga is sikerült, akkor a kutya-gazda páros terápiás igazolványt kap, és megkezdhetik a terápiás munkát!

Terápiás kutya igazolvány






Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése