A terápiás kutya egy speciálisan képzett és vizsgázott kutya, aki gazdájával látogató-, oktató- vagy terápiás programokban vesz részt. Terápiás kutyák különböző intézményekben dolgoznak, például óvodában, iskolában, kórházban, hospice házban, nyugdíjas otthonban.
A látogató programokban a gazda a kutyájával, kutya és gazda terápiás párost alkotva, önállóan dolgozik. Például egy kórházban (annak tudtával és belegyezésével) olyan betegeket látogatnak rendszeresen, akik hosszú ideg kórházban fekszenek.
A terápiás programokban a kutya és a gazdája, egy szakember - például gyógypedagógus, fejlesztő pedagógus, gyógytornász, pszichológus irányítása mellett vesz részt a terápiás munkában.
Mi Lidivel két helyen végzünk kutyás terápiás munkát Budapesten.
A kőbányai Bóbita oviban a gyerekek egymás közti kommunikációjának fejlesztésében veszünk részt, és ezzel segítjük a beilleszkedésüket az óvodás csoportjukba. A munkát a fejlesztő pedagógus irányítja, ő dolgozza ki a tantervet és a részletes óratervet, amit mi minden héten előre megkapunk. A foglalkozásokat a fejlesztő pedagógus vezeti, ő adja ki a feladatokat, ő játszatja a játékokat és ő fegyelmezi a gyerekeket, én pedig Lidire figyelek, illetve Lidi kutya és a gyerekek közötti interakcióra.
Az óbudai Csillagházban a gyógytornász irányításával a gyerekek mozgásfejlesztésében veszünk részt. Itt is előre kidolgozott tanterv alapján dolgozunk, a foglalkozást a gyógytornász vezeti, én pedig a kutyára koncentrálok. A mozgásórákon Lidi jelenléte óriási motivációt jelent azoknak a gyerekeknek, akik fogékonyak a kutyára. Sokkal gyorsabban, nagyobb érdeklődéssel veszenk részt a feladatokban, amikor azok célja Lidi kutya elérése, megsimogatása vagy utánzása.
Mindkét helyen két csoportunk van, akikkel egymást követően dolgozunk. A bejegyzésekben a két csoport feladatai keveredhetnek egymással.